«Yangi Oʻzbekiston bilan savdo, iqtisodiy va innovatsiya hamkorligini chuqurlashtirish» mavzusiga bagʻishlangan biznes forumi boʻlib oʻtdi. Tadbirda Guanchjou shahar maʼmuriyati, Xitoy Tijorat vazirligi shahar byurosi, MDH mamlakatlari bilan ilmiy-texnikaviy hamkorlik boʻyicha Guandun ittifoqi rahbariyati, Guandun provintsiyasi biznes vakillari, shuningdek, Qashqadaryo va Sirdaryo...
23 Fev 2023
Qashqadaryo, Buxoro va Samarqand viloyatlarida umumiy quvvati 2000 MVt boʻlgan quyosh fotoelektr stantsiyalarini qurish boʻyicha Xitoyning "CEEC ENERGY CHINA" kompaniyasi bilan anglashuv memorandumi imzolandi. Unga koʻra, Xitoy kompaniyasi tomonidan jami 2 mlrd. dollar miqdorida toʻgʻridan-toʻgʻri investitsiyalar kiritiladi. Quyosh fotoelektr stantsiyalarining ilk quvvatlari shu yi...
21 Fev 2023
Avval xabar berganimizdek, Shahrisabz tumani hokimligi delegatsiyasi 2022 yilning 12-17 dekabr kunlari Yaponiya davlatiga xizmat safarida boʻlib, Yaponiyadagi quyosh panellari ishlab chiqaruvchi "YBM Japan Co.Ltd" kompaniyasi rahbariyati bilan hamkorlik yuzasidan muzokara oʻtkazilgan. "YBM Japan Co.Ltd" komaniyasi rahbari S.Eshikava Qashqadaryoga tashrif buyurdi. Tashrif davomida tom...
20 Fev 2023
Oʻzbekiston Bosh konsuli Guandun provintsiyasining yirik muzeylaridan biri - "Qirol Nanyue" muzeyi direktori Li Minyun bilan muzokara oʻtkazdi. Muzokarada madaniy-gumanitar va turizm sohalarida Oʻzbekiston hududlari bilan ikki tomonlama aloqalarni yanada rivojlantirish masalalari atroflicha muhokama qilindi hamda Qashqadaryo viloyatining m...
08 Fev 2023
Joriy yilning 3 fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining "2023-2025 yillarda Qashqadaryo viloyatini kompleks ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish va aholi turmush darajasini yanada yaxshilashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida"gi PQ-44-son Qarori qabul qilindi. Qarorga muvofiq, 2023-2024 yillarda Qashqadaryo viloyatida 7 ta yangi Kichik sanoat zonalari tashkil etila...
Joriy yilning 3 fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Havo harorati keskin sovib ketishining iqtisodiyotga salbiy taʼsirini kamaytirish uchun tadbirkorlik subʼektlarini qoʻllab-quvvatlash chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-43-son Qarori qabul qilindi. Qarorga koʻra, tadbirkorlarning 2023 yil 1 yanvarga nisbatan 1 fevral holatiga oshgan soliq qarzini 2023 yil 1 martdan 1...
Maxsus iqtisodiy zonalarning ishtirokchilariga kiritilgan investitsiyalar hajmiga qarab, mol-mulk soligʻidan, er soligʻidan va suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq imtiyozlari berilishi belgilangan. Bunda ishtirokchilar foyda soligʻini toʻlashdan oʻzi kiritgan investitsiyalar hajmiga qarab quyidagi muddatlarda ozod qilinadi: 3 mln. dollardan – 5 mln. dollargacha investitsiy...
01 Fev 2023
Kuni kecha, 31 yanvar kuni viloyat hokimi Murotjon Azimov hamda Avstriyaning "LASSERBERGER Group" kompaniyasi taʼsischisi Josef Lasserberger bilan hamkorlik yuzasidan muzokara boʻlib oʻtdi. Muzokara davomida investorga Qashqadaryo viloyatining iqtisodiy salohiyati, qurilish materiallari ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyish boʻyicha imkoniyatlari toʻgʻrisida batafsil maʼlumot berildi. ...

As you may know, on February 24 of this year, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited Qashqadaryo Region. During his visit to Qashqadaryo, the President launched the operation of 6 new enterprises. In particular: «Kitob ip yigiruv» in Qarshi City; «Omad start» in Qarshi District; «BAHT TEKSTIL» in Dehqonobod District; In Shahrisabz City — «Shahrisabz avt...
23 Feb 2023
A business forum dedicated to the topic of «Deepening trade, economic and innovation cooperation with New Uzbekistan» was held. The event was attended by the Guangzhou city administration, the city bureau of China's Ministry of Commerce, leadership of the Guangdong Union for scientific and technical cooperation with CIS countries, business representatives from Guangdong Province, as wel...
A memorandum of understanding was signed with China's «CEEC ENERGY CHINA» company for the construction of solar photovoltaic stations with a total capacity of 2000 MW in Qashqadaryo, Bukhara, and Samarqand Regions. Under the agreement, the Chinese company will provide a total of $2 billion in direct investments. The initial capacities of the solar photovoltaic stations are planned to b...
21 Feb 2023
As we previously reported, a delegation of the Shahrisabz District government visited Japan on December 12-17, 2022, on a business trip and held negotiations with the leadership of Japan's solar panel manufacturer «YBM Japan Co.Ltd» on cooperation. The head of «YBM Japan Co.Ltd», S. Yeshikawa, visited Qashqadaryo. During the visit, negotiations on cooperation took place between the part...
20 Feb 2023
The Consul General of Uzbekistan held negotiations with Li Mingyun, director of one of Guangdong Province's major museums — the «Nanyue King» Museum. The negotiations comprehensively discussed issues of further developing bilateral ties with regions of Uzbekistan in the cultural-humanitarian and tourism spheres. Preliminary agreements were reached on establishing mutual cultural coopera...
08 Feb 2023
On February 3 of this year, Resolution PQ-44 of the President of the Republic of Uzbekistan «On additional measures for the comprehensive socio-economic development of Qashqadaryo Region and further improvement of the population's living standards in 2023-2025» was adopted. In accordance with the resolution, 7 new Small Industrial Zones will be established in Qashqadaryo Region in 2023-...